مصاحبه با روزنامه قدس پنجشنبه ۱۱ خرداد۹۶.pdf

گفت وگو با میثم نویریان ،طراح صحنه و لباس تئاتر و سینما
نیازبه استعداد یابی و آموزش طراح درتئاتر داریم
سرور هادیان :شمیثم نویریان،متولد ۱۳۶۲وفارغ التحصیل ارشد طراحی صنعتی و  مدرس دانشگاه است او به صورت تخصص در طراحی صحنه و لباس تئاترمشغول به  کاراست .
وی در گفت و گو باقدس درخصوص ورودش به فضای هنرمی گوید :قبل از ورودبه  دانشگاه درسال ۷۸ درتئاتر حضورداشتم ودرسال ۸۲ به صورت جدی در این حرفه کار  کردم .
این هنرمند طراح بیان می دارد:در واقع طراحی صنعتی جزو رشته ای هنری محسوب  می شود وبه نوعی ادامه تحصیل ، توانست تکمیل کننده اموخته های تجربی من  باشد .
میثم نویریان که تجربه طراحی صحنه در بیش از۴۰ تئاتر استانی، کشوری و بین  المللی را در کارنامه هنری خویش دارد ، می افزاید :دررشته طراحی صحنه چون  با دکور سرو کار داریم ،بطور قطع بحث های حرکت و مکانیک وجود دارد .از این  رو رشته من به صورت تخصصی در انجام طراحی های خوب در تئاتر کمکم می کند
این هنرمند شهرمان درخصوص وضعیت طراحی صحنه در تئاترشهرمان خاطرنشان می  سازد :طراحی صحنه غالبا در همه گروههای نمایش اتفاق می افتد اما ان چه  طراحی خوب را از سایرطراحی ها متمایز می کند و تخصصی بودن این طراحی می  تواند باشد .می تواند کمک کننده باشد .
وی توضیح می دهد :اگر این طراحی در فضای اکادمیک و تخصصی اتفاق بیفتد مامی  توانیم ان رابه صورت تخصصی تر اجرا کنیم که در نتیجه فرم ،رنگ وهمه عناصر  درکنار مباحث زیبا شناسانه و احساس گونه این کار منطقی ترو معقول و دارای  برهان و دلیل می شود .
وی با اشاره به این نکته که جایگاه طراحی تتاتر در شهرمان طی سال های اخیر  به درجه رفیعی ارتقا یافته است نیزاذعان می دارد :خوشبختانه طی سال های  اخیر تاثیر مثبت نقش طراحی صحنه را تهیه کنندگان و کارگردان های تئاتر به  وضوح دیده اند واز این روامروزه در مشهد بر روی طراحی درتئاترسرمایه گذاری  می شود.
این طراح صحنه برتر دردو دوره قبلی جشنواره تئاترفجردرباره خلاءآموزشی  نیزبیان می دارد : طی سال های اخیر ما شاهد برگزاری کلاس های بازیگری ،  نویسندگی وکارگردانی هستیم ولی کمتر به بحث اموزشی در رشته های طراحی صحنه و  لباس پرداخته شده است و این درحالیست که این ضرورت احساس می شود که ما با  ید برای دست یافتن به طراحان خوب در اینده نزدیک در این عرصه باید ازهمین  الان برنامه ریزی داشته باشیم .
زیرا شاید در حال حاضر تعدادی طراح قدیمی و با تجربه داشته باشیم ولی این  تعداد با توجه به رشد و توسعه تعداد گروهای تئاتر در مشهد این تعداد کافی  نیست .
از این رو برای دست یافتن دربازده کوتاه مدت ابتداباید به استعداد یابی  درسطح شهرمان بپردازیم و علاقمندان این رشته را معرفی کنیم وسپس سرمایه  گذاری لازم را انجاد دهیم و آموزش هلی جدی را برای ان ها برنامه ریزی سازیم  تا در سال های اینده بتوانیم ،تعدادی طراح حرفه ای را در تئاتر شهرمان  داشته باشیم..
وی درادامه اظهار می دارد : امروزه نقش واهمیت طراحی صحنه و لباس درتئاتر  برکسی پوشیده نیست و این درحالیست که برای بسته شدن یک گروه تئاتروآغاز یک  کار ابتدا تهیه کننده و یا کارگردان قبل از انتخاب بازیگر ابتدا عوامل را  انتخاب می کند که در راس ان طراح است. زیرا طراح فضا و اتمسفررا به  کارگردان معرفی می کند ومی تواند روی طراحی و میزانسن و دکوپاژ اثر بگذارد .
نویریان درباره جدیدترین طراحی صحنه اش نیز توضیح می دهد : آخرین کارم  طراحی صحنه نمایشی براساس زندگی سلمان فارسی است که این نمایش بزود ی در  سالن راه آهن مشهد به کارگردانی نیازی اجرا می شود که طراحی دکور این نمایش  براساس طراحی دکور مکانیکال است.
نویریان در کارنامه هنری خویش عنواین داوری و برتری در طراحی صحنه و لباس  را دارد که می توان به افتخاراتی چون احراز رتبه اول طراحی صحنه نمایش ”  گام بلند لک لک” بندرعباس ، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی ، رتبه اول  طراحی صحنه “عاشقستان” تهران، چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه؛رتبه اول  طراحی صحنه نمایش ” بدون شرح ” همدان ، بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر  کودک و نوجوان همدان مقام برترطراحی صحنه نمایش ” گره ای در تارو پود و یک  نقش ” در کشورهند ،جشنواره تئاتر بین المللی بارلی وارمنستان و روسیه و… را  دارد.